Pierwszym krokiem w terapii uzależnień jest zdobycie wiedzy na temat samej choroby. Jak można skutecznie leczyć alkoholizm lub jakąkolwiek inną dolegliwość, nie rozumiejąc jej wpływu na organizm, myślenie i codzienne życie? Uczestnicy terapii w Ośrodku leczenia uzależnień Widok n-Życie uczą się rozpoznawać objawy choroby alkoholowej oraz przeprowadzają autodiagnozę. Biorą udział w licznych warsztatach, które obejmują takie tematy jak:
Co istotne, Ośrodek leczenia uzależnień Widok n-Życie jako jeden z nielicznych w Polsce przyjmuje osoby będące pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Wiele osób uzależnionych nie jest w stanie samodzielnie przerwać picia bez wsparcia z zewnątrz. Próba samodzielnego odstawienia alkoholu wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu abstynencyjnego, co może zagrażać życiu i zdrowiu. W takich przypadkach oferujemy pełen detoks alkoholowy, który umożliwia bezpieczne odstawienie alkoholu. Pobyt w ośrodku automatycznie wydłuża się wtedy o tydzień.
W Ośrodku leczenia uzależnień Widok n-Życie tworzymy atmosferę szacunku i wzajemnego zrozumienia, razem z uczestnikami terapii, terapeutami i członkami wspólnot (AA i NA). Uzależnienie to choroba, która dotyka wielu osób, dlatego nikt nie jest oceniany. Skupiamy się na wsparciu w procesie trzeźwienia. Nasz zespół terapeutyczny składa się również ze zdrowiejących uzależnionych, którzy sami przeszli przez proces leczenia i teraz dzielą się swoim doświadczeniem, co jest nieocenioną pomocą dla innych uczestników.
Celem leczenia alkoholizmu w naszym ośrodku jest nie tylko osiągnięcie abstynencji. Samo odstawienie alkoholu nie rozwiąże problemów wynikających z choroby alkoholowej – nie zatrzyma rozwoju jej mechanizmów, nie zmieni sposobu myślenia i nie nauczy radzenia sobie z trudnymi emocjami czy głodami alkoholowymi. Kluczowe jest zaakceptowanie choroby i zmiana destrukcyjnego stylu życia. Na podstawie naszego programu opracowujemy Osobisty Plan Terapii, który pomaga uczestnikom zwiększyć poczucie własnej wartości i nauczyć się życia z uzależnieniem w zgodzie ze sobą i otoczeniem.
Leczenie alkoholizmu nie polega jedynie na utrzymaniu abstynencji. Alkoholik trzeźwiejący to osoba, która świadomie wybiera życie bez alkoholu. Zna ryzyko powrotu do nałogu, ale ceni zdrowie i nowy styl życia. Osoba trzeźwiejąca akceptuje swoje uzależnienie, rozwija sferę duchową (nie myląc jej z religią), kierując się uczciwością i otwartością umysłu. Naszym celem w Ośrodku leczenia uzależnień Widok n-Życie jest, aby każdy uczestnik terapii stał się zdrowiejącym i trzeźwiejącym alkoholikiem.
Leczenie alkoholizmu nie kończy się wraz z opuszczeniem ośrodka – to proces, który trwa całe życie. Trzeźwe życie może być jednak wspaniałe i satysfakcjonujące. Nasz program terapeutyczny zakłada pracę nad rozwojem emocjonalnym i duchowym, pomagając uczestnikom zerwać z destrukcyjnym stylem życia. Po zakończeniu terapii nadal wspieramy naszych absolwentów. Organizujemy regularne mitingi Anonimowych Alkoholików na terenie ośrodka oraz warsztaty terapeutyczne w Pieninach. Uczestnicy leczenia często nawiązują zdrowe relacje, które pomagają im w dalszej drodze do trzeźwości.
Trzeźwość jest kluczowa, a utrzymanie jej wymaga pracy nad sobą. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez unikanie alkoholu i sytuacji, które mogą sprzyjać powrotowi do nałogu. Należy dbać o dietę, odpowiednią ilość snu, unikać miejsc i osób, z którymi piło się wcześniej, oraz regularnie uczestniczyć w mitingach AA. Kontakt z innymi zdrowiejącymi alkoholikami, aktywny tryb życia i dbanie o siebie pomogą w uniknięciu nawrotów choroby.
Głody alkoholowe są naturalną częścią choroby, ale ważne jest, aby je rozpoznawać i umiejętnie im przeciwdziałać. Regularne konsultacje z terapeutą, rozmowy z innymi uzależnionymi i udział w mitingach pomagają w radzeniu sobie z tym trudnym okresem i utrzymaniu trzeźwości na dłużej.